IT, Technologia, Programowanie, Strony WWW i życie codzienne.. - Sprawdzona wiedza w jednym miejscu!

Balaton i jego okolice – magiczne miejsce Węgier

Balaton i jego okolice – magiczne miejsce Węgier

Balaton to węgierskie morze, które przyciąga wielu turystów z całego świata. Dodatkowym plusem jest to, że znajduje się całkiem niedaleko od Budapesztu, dlatego wybierając się w podróż na Węgry, warto zrobić to na kilka dni dłużej i skorzystać z piękna Balatonu i jego okolic. Biura podróży organizują pod hasłem: „Wycieczka: Budapeszt” coraz szerszą gamę atrakcji. Zwiedzanie najpiękniejszego miasta Europy jakim jest stolica Węgier, jego okolic oraz wyjazd nad największe na Węgrzech jezioro: Balaton, oraz zwiedzenie znajdujących się tu zabytków.
Balaton to miejsce dla osób, które lubią imprezować, kochają jeziora, lubią dobrą kuchnię i wino. To miejsce także dla tych, którzy cenią sobie spokój. Balaton jest także dla tych, którzy kochają historię Europy Środkowej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tak więc, co warto zobaczyć będąc w tych okolicach?

1) Półwysep Tihany

Oznacza „Cichość”. W tym przypadku ma to głęboki sens. Półwysep jest częścią Balatonu i wycina się ponad jego taflę aż na 300 metrów. Główną atrakcją jest mała wioska, która nosi nazwę Tihany. Kiedyś znajdowało się tutaj opactwo benedyktyńskie w stylu romańskim. Obecnie ma charakter barokowy. Opactwo ma 1000 lat historii. Można ją podziwiać w kryptach kościoła. W okolicy znajdują się jeziora powulkaniczne, różne winnice, skały bazaltowe. Całość upiększa niesamowity widok ze wzgórza na cały Balaton. Na północnej części znajduje się wioska Aszofo, można podziwiać tutaj prowincjonalność i prostotę.

2) Badacsony

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Balatonm%C3%A1riaf%C3%BCrd%C5%91%2C_Hungary.jpg

To miejsce słynące z balatońskiego wina. To 4 wioski, które leżą niedaleko wygasłego wulkanu. Nosi on tą samą nazwę i jest dla okolicy bardzo charakterystyczny. Winnicowe pola, piwniczki i skały bazaltowe to ozdoby tego terenu. Cisze zakłócają jedynie sztuczne dźwięki, wytwarzane w celu odstraszania od krzewów winorośli ptactwa. Turyści przyjeżdzają tutaj po to by poczuć otaczającą wszystko prostotę.

Miejsce to jest cenione przez wszystkich Węgrów i uważane za jedno z najbardziej romantycznych. To tutaj rozwinęła się miłość aktorki Róży Szegedy i pisarza Sandora Kisfaludiego. Obecnie znajduje się tutaj ściana „Kłódek Miłośći”, które w piękny sposób symbolizują wszystkich zakochanych.

3) Fured i Almadi

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7f/PointeAlmadies.jpg/1280px-PointeAlmadies.jpg

Uzdrowiskowa część Balatonu, czyli letniska: Balatonfured i Balatonalmadi. Znajduje się tu wiele pięknych uliczek, które są porośnięte platanami. Rozciąga się tu cała gama różnorakich willi, które kiedyś należały do arystokracji węgierskiej. Można tu odpocząć w parku miejskim. Znajduje się tu także wiele knajpek i restauracji. Do dyspozycji mamy plaże i strefy z przystaniami dla statków. To wszystkie plusy kurortu „Almadi”.

Nieco dalej znajduje się „Fured”, które zdobią kamienice i domy z czerwonymi dachami. Znanymi budowlami jest kościół z czerwonego piaskowca i dworki w stylu barokowym. Specjalnie stworzone szlaki turystyczne prowadzą nas do Jaskiń Loczy’ego. Znajdują się tu ślady po aragonitach.

budapest_apk

Wycieczki Budapeszt – to jedna z popularnych fraz, które polscy Internauci wpisują do wyszukiwarki w miesiącach kwiecień i maj. W tych miesiącach, wielu polaków planuje swoje rodzinne wycieczki, bądź wycieczki ze znajomymi na wakacje.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Why ask?