IT, Technologia, Programowanie, Strony WWW i życie codzienne.. - Sprawdzona wiedza w jednym miejscu!

Jakie chwasty zagrażają zbożom ozimym?

by goldenClick 0 Comments
Jakie chwasty zagrażają zbożom ozimym?

Zboża ozime, podobnie jak wiele innych gatunków roślin, są bardzo wrażliwe.

Chwasty, które chętnie wyrastają pomiędzy kiełkującym żytem czy pszenicą, mogą znacznie wpłynąć na ich rozwój. Ograniczają dostęp do wody, składników odżywczych zawartych w glebie, a także światła słonecznego. Przez to pożądane rośliny nie mogą rozwinąć się w pełni. Zbożom ozimym zagrażają chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Wśród największych zagrożeń wymienia się m.in. miotłę zbożową, gwiazdnicę pospolitą oraz przytulię czepną.

Sposobem na walkę z nimi są herbicydy. Na rynku pojawiają się coraz nowsze produkty o różnych właściwościach. Rolnicy mogą zaopatrzyć się w opryski jednoskładnikowe i wieloskładnikowe, działające na różne chwasty. Porą roku, w której zazwyczaj dokonuje się oprysków, jest jesień. Warunki atmosferyczne nie zawsze na to pozwalają – rozpylanie środków w deszczowe dni może powodować o wiele mniejszą skuteczność ich działania. Rozwiązaniem tego problemu może być zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną.

Czy zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną ma sens?

Wiosna to okres, w którym rośliny intensywnie się rozwijają i potrzebują stałego dostępu do wody oraz światła słonecznego. Z tego powodu zapewnienie im dobrych warunków do rozwoju poprzez eliminację niechcianych roślin jest niezwykle ważne. Można byłoby pomyśleć, że wiosną jest już za późno na zwalczanie chwastów. Nie jest to prawdą – początek okresu wegetacji to dobry czas na wykonywanie oprysków. Mogą być to zarówno pierwsze działania, jak i uzupełnienie tych podjętych jesienią. Najważniejsze jest jednak to, aby dobrać odpowiednie środki, które nie zaszkodzą naszym roślinom, a jednocześnie pozwolą na skuteczne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną. To, jakie herbicydy powinny zostać zastosowane, zależy od poziomu zachwaszczenia, a także rodzaju roślin, które pojawiły się na uprawach. Kliknij w link, aby zobaczyć, jakie preparaty mogą wspomóc zwalczanie chorób fuzaryjnych, poznaj więcej informacji.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Why ask?