IT, Technologia, Programowanie, Strony WWW i życie codzienne.. - Sprawdzona wiedza w jednym miejscu!

Jak zorganizować transport zwłok do Polski?

by goldenClick 0 Comments
Jak zorganizować transport zwłok do Polski?

Polacy coraz częściej wyjeżdżają zagranicę: do pracy, w poszukiwaniu lepszego życia, na rok, dwa lub na dłużej. Wg statystyk poza granicami Polski mieszka aktualnie już kilka milionów naszych rodaków. Co jednak zrobić, gdy bliska nam osoba umiera poza krajem, a chcemy żeby była pochowana tutaj, na rodzinnym cmentarzu, blisko najbliższych?

Od czego zacząć transport zwłok do Polski?

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że przewiezienie ciała zarówno z krajów Unii Europejskich, jak i spoza, wymaga spełnienia określonych warunków prawnych, administracyjnych i epidemiologicznych. W dzisiejszych realiach nie jest możliwy samodzielny wyjazd do danego kraju po zwłoki i sprowadzenie ich z powrotem. W pierwszej kolejności będziemy musieli dopełnić określonych formalności, a dopiero po ich spełnieniu konieczne będzie zorganizowanie profesjonalnego transportu zwłok, który zwykle można przeprowadzić z pomocą wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm.

Jaką pomocą służą firmy międzynarodowego przewozu ciał z kraju do kraju?

W ramach wykonywanych usług firmy takie jak np. Drejka, czyli wyspecjalizowane w przewozie zwłok z Europy, Azji, obu Ameryk czy Australii gwarantują pełną pomoc w sporządzeniu wymaganej dokumentacji w obcym języku oraz w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na transport. Zajmują się również całą procedurą logistyczną tak, by przywóz ciała do Polski był możliwy jak najszybciej. Musimy tu jednak wiedzieć o tym, że takie działania zawsze trwają i nie da się ich z powodów proceduralnych zorganizować w ciągu tygodnia. W przypadku krajów zdecydowanie oddalonych od Polski może to trwać nawet więcej niż 30 dni.

Z powodów prawnych często firmy transportowe mogą nam zasugerować kremację zwłok zagranicą i przywiezienie do Polski jedynie urny, co będzie znacznie szybsze i na pewno tańsze, niż profesjonalny i zgodny z wymogami epidemiologicznymi – przewóz ciała i trumny. W ramach pomocy i wsparcia dla rodziny zmarłej osoby specjaliście z przedsiębiorstw przewozowych służą też pomocą prawników oraz szybkimi tłumaczeniami przysięgłymi wymaganych dokumentów.

Warto wiedzieć, że przywiezienie zwłok zza granicy może zostać sfinansowane (przynajmniej częściowo) z uzyskanego przez rodzinę zasiłku pogrzebowego. Niestety nie zawsze jest to kwota wystarczająca w całości na przywiezienie ciała (np. z Australii), więc bardzo prawdopodobne jest, że do takiego przywozu trzeba będzie dodatkowo dopłacić.

O wszystkie szczegóły warto pytać bezpośrednio w takich firmach jak w/w, bo to właśnie one udzielą najpełniejszej odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Why ask?